Dziękujemy szczególnym patronom: Daroq92, Wesprzyj XM w akcji charytatywnej!

Prince of Persia (2008)

Prince of Persia z 2008 roku to wyjątkowa gra z serii, która nigdy nie doczekała się kontynuacji.

Oficjalna strona gry

  • Producent: Ubisoft
  • Wydawca: Ubisoft
  • Premiera: 02-12-2008
  • W posiadaniu muzeum: Tak
  • Platformy: PCPS3X360

Ocena na Metacritic:

81
Brak gry w chmurze
Zajrzyj wkrótce
Xbox 89.99 zł 179.99 zł
Zostaniesz przekierowany na stronę xbox.com
GOG 28.49 zł 142.19 zł
Zostaniesz przekierowany na stronę GOG.com
Brak na Spotify
brak oficjalnej playlisty

Najważniejsze informacje

  • Wyjątkowa, stylizowana na kreskówkę grafika
  • Wciągająca, wielowątkowa fabuła
  • Niesamowita oprawa muzyczna

Prince of Persia z 2008 roku to wyjątkowa gra z serii. Zrywa ona z poprzednimi odsłonami, serwując graczowi zupełnie nowych bohaterów, nowy świat i nową historię.

Oficjalny trailer

Fabuła

Gracz wciela się w tytułowego Księcia Persji, który ma ocalić Drzewo Życia oraz uzdrowić zepsutą Oazę. By tego dokonać, trzeba pokonywać na swojej drodze wrogów i bossów, będących strażnikami obszarów ziemi.
Pewną odmianą względem innych odsłon cyklu jest towarzysząca nam postać drugoplanowa — Elika. Kobieta nie tylko nam pomaga w trakcie walki, ale również realnie pomaga w rozwiązywaniu zagadek i łamigłówek.

Chociaż opis wydaje się błahy, fabuła jest tutaj istotną częścią gry. Z jednej strony gracz musi powstrzymać siły ciemności i popleczników złego boga Ahrimana jednocześnie dbając o popleczników tego dobrego, Ormuzda.
Elika jest tutaj kluczem. To ona nas wspiera, ale nie rzadko my wspieramy ją. Ta niecodzienna relacja jest doskonale zarysowana w grze. Postacie często ze sobą dyskutują, wymieniając się żartami, drobnymi kuksańcami budując stopniowo napięcie między sobą. Wątek romantyczny jest w mojej ocenie jednym z najlepiej rozpisanych w grach w ogóle. Jest delikatny, subtelny, ale romantyczny.

Mechanika

Gra bazuje na silniku znanym z Assasins Creed i to czuć od pierwszych minut. Główny bohater może się wspinać, skakać czy ślizgać. Gra jest typowym platformerem z półotwartym światem. Do wielu miejsc można wracać regularnie by odnaleźć wszystkie znajdźki.
Grafika została oparta na cel-shadingu, dzięki czemu w kilkanaście lat po premierze nadal wygląda satysfakcjonująco. Całość dopełnia fantastyczna oprawa muzyczna.

Kontrowersje

Po premierze gry nie zabrakło głosów krytyki ze strony graczy. Chociaż gra była i pozostaje wybitna na tle innych tego typu produkcji, koncern Ubisoft zdecydował się na niecodzienny ruch: dostarczył faktyczne zakończenie gry jako płatne DLC.
Gra bowiem kończy się w dość zaskakującym momencie a dodatkowy akt, zamykający wszystkie wątki został właśnie wydany jako dodatek. Problem ten dotknął szczególnie kraje jak Polska, w których Xbox Live nie był wówczas oficjalnie dostępny.
Problem jednak nie rozwiązał się wraz z wejściem usługi na nasz rynek. Prince of Persia był bowiem w pełni zlokalizowany (dubbing, na bardzo wysokim poziomie), co sprawiło, że DLC było niekompatybilne z naszą wersją gry.

?Ciekawostka: W okolicach premiery gry Ubisoft zorganizował w kinie Multikino w warszawskich Złotych Tarasach wydarzenie premierowe. Na evencie tym każdy odwiedzający kino mógł zagrać w grę na specjalnym stoisku oraz otrzymać artbook lub ścieżkę dźwiękową z gry na płycie CD.

Z punktu widzenia kolekcjonera

Prince of Persia z 2008 roku nie pozostawiał obojętnym nikogo i podzielił graczy na dwa fronty. Jedni odrzucili tytuł, mówiąc, że zbyt odbiega on od tego, co reprezentowały sobą poprzednicy. Drudzy (w tym ja) zakochali się w grze od razu i do dziś jestem zaskoczony, że nie doczekaliśmy się drugiej części. Gra jednak w żaden sposób nie jest unikalna z perspektywy kolekcjonera, a jej kopie są do dziś bardzo powszechne wśród serwisów sprzedażowych.

Filip Turczyński

Konsolowiec i kolekcjoner gier. Piszę o grach i sprzęcie. Xbox Ambasador. Posiadacz ponad 50 konsol, ale prawdziwą pasją jest Xbox.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wspieraj Xbox Muzeum na Patronite