Dziękujemy szczególnym patronom: Daroq92,

Xbox Series X

Najmocniejsza konsola z rodziny Xbox dziewiątej generacji posiadająca napęd na nośnik fizyczny, obsługująca Wsteczną Kompatybilność i umożliwiająca natychmiastowe przełączanie się pomiędzy grami dzięki funkcji Quick Resume.
  • Region wydania: Global
  • Rodzina: Xbox Series
  • Data wydania: 10-11-2020
  • Producent: Microsoft
  • W posiadaniu muzeum: Tak
  • Rzadkość: Powszechna
Znalazłeś błąd lub masz więcej informacji?

Wyślij nam swoją sugestię

Brak gry w chmurze
Zajrzyj wkrótce
Brak Promocji na Xbox
Zajrzyj wkrótce
Brak promocji na GOG.com
Zajrzyj wkrótce
Brak na Spotify
brak oficjalnej playlisty

Najważniejsze informacje

  • Globalna premiera konsoli miała miejsce 20 listopada 2020
  • To pierwsza konsola, w której zastosowano konstrukcję typu kominowego
  • Wprowadza ulepszenia z zakresu kompatybilności wstecznej i Quick Resume

Pierwsza zapowiedź urządzenia

Pierwszy publiczny pokaz konsoli, która wcześniej znana była pod kodową nazwą Project Scarlett, miał miejsce 13 grudnia 2019 roku podczas gali The Game Awards.

Specyfikacja techniczna konsoli

Procesor: Zen 2 – 8 rdzeni 3.8 GHz (3.6 GHz z SMT)
Układ graficzny: 12 teraflopów, 52 CUs 1.825 GHz, RDNA 2
Proces technologiczny: 7 nm Pamięć: RAM 16 GB GDDR6
Przepustowość pamięci: 10 GB – 560 GB/s, 6 GB – 336 GB/s
Dysk wewnętrzny dedykowany: 1TB NVMe SSD
Dodatkowa pamięć: możliwość zakupu karty zapewniającej kolejny 1 TB
Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD
Czytnik dysków optycznych: 4K UHD Blu-ray Drive

Wygląd i wymiary Xbox Series X

Konstrukcja zastosowana w Xbox Series X ma pionowy kształt tzw. kominowy. Wynika to z troski o odpowiedni przepływ powietrza potrzebny do chłodzenia konsoli. Producent przewidział jednak możliwość ułożenia konsoli poziomo wyposażając ją w odpowiednie stopki.
Wymiary konsoli wynoszą 15,1 x 15,1 x 30,1 centymetra. W przybliżeniu można więc powiedzieć, że Xbox Series X jest dwukrotnie wyższy, niż szerszy czy głębszy.

Tuż po pierwszej prezentacji sieć zalała fala żartów porównując konsole do lodówki, co Microsoft chętnie podchwycił wypuszczając 19 października 2021 roku taki gadżet do sklepów.

O ile z zewnątrz konsola przypomina jednolity monolit, tak znacznie ciekawiej jest gdy zajrzy się do jego wnętrza. Samo chłodzenie składa się z kilku elementów. Na uwagę zwraca również niecodzienny projekt płyty głównej. Ta bowiem została podzielona na dwie części.

Pomiędzy nimi można zwrócić uwagę na radiator, który jest całkowicie pasywny. Nie znajdziesz tam żadnych wentylatorów czy innych mechanicznych urządzeń. Procesor chłodzony jest specjalną komorą parową (pierwsza z prawej), która służy do odprowadzania ciepła. Konsola zwieńczona jest ogromnym, 21-centymetrowym wentylatorem.

Kompatybilne dyski SSD

Xbox Series X wprowadza również port na dyski rozszerzeń. Chociaż konsola domyślnie wyposażona jest w 1TB pamięci, pozwala na jej upgrade za pomocą zewnętrznych nośników. Póki co ich dostawcą jest firma Seagate oferująca dwie pojemności: 512GB oraz 1TB.  Nośniki zamknięte są w specjalnych obudowach, przeznaczonych konkretnie dla tej konsoli.

Kontroler

Xbox Series S|X kontroler zachowuje swoje pierwotne DNA utrzymując zbliżony kształt do modelu znanego z ósmej generacji, będąc swoistą ewolucją. Chociaż Microsoft chwali się wprowadzeniem ponad stu zmian w konstrukcji tylko kilka z nich jest rzeczywiście widoczna dla gracza. Przede wszystkim pozbyto się charakterystycznej, wciętej wyspy wokół przycisku funkcyjnego z przyciskiem Xbox, stawiając na jednolitą pokrywę kontrolera. Drugą zmianą jest zastąpienie wysłużonego już portu Micro USB na rzecz nowocześniejszego standardu jakim jest USB-C. Ostatnią, tak wyraźną i widoczna zmianą jest zastosowanie krzyżaka, czerpiąc jego konstrukcję wprost z kontrolera Xbox Elite.

Warto odnotować także pojawienie się nowego przycisku Share, służącego do łapania screenshotów oraz krótkich filmów z rozgrywki.

We wrześniu 2022 roku wprowadzono aktualizację, pozwalajacą operowanie jasnością podświetlenia przycisku Xbox włącznie z możliwością jego całkowitego wyłączenia.

Kompatybilność Wsteczna

Xbox Series X jest kompatybilnie wsteczny z większością gier z konsoli Xbox One za wyjątkiem tych, które do działania wymagały sensora Kinect. Ponadto na konsoli można uruchomić 556 gier z konsoli Xbox 360 oraz 56 gier z Xbox Classic. Więcej o Kompatybilności Wstecznej przeczytasz w tym artykule.

Nowe funkcje

Quick Resume

Xbox Series X wprowadza kilka ulepszeń względem swojego poprzednika, Xbox One. Wśród nich jest Quick Resume. Jest to funkcja szybkiego wznawiania gier, pozwalająca na natychmiastowe przełączanie się między nimi bez dodatkowych ekranów ładowania. Quick Resume jest dostępne dla wybranych, kompatybilnych gier jednak ich lista cały czas rośnie.
Co ważne, z funkcji mogą korzystać maksymalnie trzy gry z generacji Series S|X lub więcej, gdy są to tytuły należące do rodziny konsol Xbox One, Xbox 360 lub Xbox Classic.

FPS Boost

Jest to autorska technologia Microsoftu, która wykorzystuje moc Xbox Series S|X pozwalając zwiększyć liczbę wyświetlanych klatek na sekundę w wybranych grach. Obecnie wsperanych jest 133 gry, których pełna lista znajduje się tutaj.

Smart Delivery

To nowa funkcja konsol Xbox, która zapewnia najlepszą wersję gry dostępną na sprzęt, z którego korzystasz. Kupujesz raz i grasz. Zatem jeśli kupujesz grę, która ma  na sobie etykietę Smart Delivery to możesz mieć pewność, że zagrasz w nią zarówno na konsoli z ósmej generacji (Xbox One, One S, One X) jak i dziewiątej (Xbox Series S, Xbox Series X) i niezależnie od wybranej platformy zawsze dostaniesz najlepszą wersję gry. Nie musisz nic robić, wszystko zadzieje się automatycznie.

TagiXbox
Xbox Series X

Filip Turczyński

Konsolowiec i kolekcjoner gier. Piszę o grach i sprzęcie. Xbox Ambasador. Posiadacz ponad 50 konsol, ale prawdziwą pasją jest Xbox.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wspieraj Xbox Muzeum na Patronite