Możliwość ogrywania gier poprzez chmurę Microsoftu jest dostępna od 14 września 2020 roku, czyli od ponad 4 lat. Mimo to usługa nie wyszła jeszcze z fazy Beta, chociaż jej dostępność sukcesywnie rośnie.
Dostępność Xbox Cloud Gaming
Możliwość grania poprzez chmurę sukcesywnie rozbudowywana jest o kolejne urządzenia. Obecnie możliwość ogrywania pokaźnej biblioteki gier dostępna jest na:
- Konsolach z rodziny Xbox One oraz Xbox Series
- Telewizorach marki Samsung z systemem Tizen wyprodukowanych po 2022 roku
- Projektorze Samsung FreeStyle z systemem Tizen
- Telefonach i tabletach wyposażonych w system Android
- Okulary VR Meta Quest 2 oraz 3
- Przeglądarkę internetową na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach marki Apple
- Przystawki telewizyjne Fire TV od firmy Amazon
Liczba urządzeń z pewnością robi wrażenie, ale często bywa tak, że akurat brakuje tego, na którym zależy nam najbardziej. Co więcej, Xbox Cloud Gaming oferuje rozdzielczość wyłącznie 720p, co w porównaniu z konkurencją w postaci GeForce Now, jest dziś rozdzielczością niewielką, wydaje się wręcz, że nie przystającą do obecnych wymagań.
Full HD w chmurze Microsoftu? To możliwe
Uwaga!Poniższy poradnik dotyczy nieoficjalnej wersji aplikacji pochodzenia osób trzecich. Chociaż ryzyko wystąpienia problemów czy z kontem, czy z urządzeniami jest niewielkie, musisz mieć świadomość, że działasz na własną odpowiedzialność!
Naprzeciw wymaganiom jak zawsze wychodzi społeczność, która pracuje nad alternatywną, “dopalaną” aplikacją dla Cloud Gamingu — nazywa się Better xCloud, a jej możliwości zdumiewają już dziś.
Przede wszystkim obsługuje urządzenia, które z różnych powodów nie są obsługiwane przez natywną, xboxową aplikację:
- Telewizory i przystawki TV wyposażone w system Android TV/Google TV
- Obsługa telewizorów LG z systemem WebOS
- Obsługa przeglądarek Edge/Chrome/Safari
Co ciekawe, aplikacja rozwija też pomysły zapoczątkowane przez autorów oryginalnej aplikacji, i dodaje coś od siebie:
- Obsługa dotykowa we wszystkich grach, nie tylko w wybranych
- Wibracje w trakcie rozgrywki
- Obsługa klawiatury i myszy
- Obsługa Remote Play
- Wyższa rozdzielczość – Full HD
Jak to działa w praktyce?
Jako że w chmurze Xbox Cloud Gaming rozegrałem dziesiątki, jeśli nie setki godzin musiałem wypróbować alternatywną wersję aplikacji. Autorzy Better xCloud zapewniają o swojej transparentności, toteż aplikacja jak i kod źródłowy są otwarte i dostępne dla każdego chętnego w GitLabie.
Ze swojej strony, musisz pobrać aplikację właściwą dla twojego urządzenia i ją zainstalować. Każde urządzenie na dedykowanej stronie w gitlabie zawiera instrukcję krok po kroku, jak to zrobić, więc wierzę, że każdy sobie z tym poradzi.
Logowanie do chmury odbywa się poprzez konto Microsoft — to samo, które wykorzystujesz w swojej konsoli. Oczywiście, by móc korzystać z dobrodziejstwa chmury, musisz mieć aktywny abonament Game Pass Ultimate.
Logowanie to odseparowane jest od aplikacji, więc wydaje się być bezpieczne i nie powinno być obaw o bezpieczeństwo.
Sama aplikacja wręcz przytłacza swoimi możliwościami konfiguracyjnymi. Zmienić tam można dosłownie wszystko. Mnie, jako podstawę posłużyła konsola Logitech G Cloud. W końcu mogłem odblokować wibracje w grach, które wcześniej nie były dla mnie dostępne.
Do twojej dyspozycji są wszelkie wskaźniki związane z jakością sieci, ilością FPS, bitrate i innymi. Możesz swobodnie przełączać się pomiędzy regionami, językami, jakością grafiki czy rozdzielczością. Mało? Możesz modyfikować silniki renderujące, ostrość, nasycenie, a nawet proporcje ekranu. Chcesz zmienić przypisanie klawiszy? Żaden problem — jest do tego osobne menu.
Chylę czoła!
Gram od kilku dni zarówno na wspomnianym G Cloudzie jak i telefonie komórkowym i nie zauważyłem praktycznie żadnych problemów z jakością połączenia czy grafiką. Granie w chmurze stało się naprawdę o kilka poziomów przyjemniejsze i wygodniejsze. Warto jednak mieć w pamięci, że aplikacja jest w początkowej fazie rozwoju, a autorzy cały czas ją dopracowują. Może się zatem zdarzyć, że coś u ciebie nie zadziała.
To, co nie zadziałało u mnie, to rozpoznawanie języka. Aplikacja domyślnie uruchamiała mi wszystkie gry w języku angielskim i musiałem wymusić język polski w ustawieniach aplikacji, by to zadziałało. Tylko tyle.
Jeśli jesteś zainteresowany, aplikację możesz pobrać, klikając przycisk poniżej.
Pobierz Better xCloud z GitLab
Dodaj komentarz